Pieniny a okolie

Zamagurie

Pre oblasť severozápadného Spiša, ležiacou medzi pohorím spišská Magura a riekou Dunajec sa zaužívalo pomenovanie Zamagurie. Tento kraj je známy svojou prekrásnou prírodou, tak i vzácnymi historickými pamiatkami. Z prírodných krás mu dominuje prielom Dunajca, z historických pamiatok starodávny Červený Kláštor. Na Zamagurí sa dodnes zachovali početné pamiatky ľudovej architektúry, ktoré vytvárajú neopakovateľnú atmosféru tohto čarovného kraja.

zamagurie

Zamagurie, mikroregión severného Spiša ohraničený Spišskou Magurou východne od Vysokých Tatier, leží na hranici s Poľskom. Jeho východná časť zasahuje do Pieninského národného parku, územia významného z geologického, botanického i zoologického hľadiska.

Región Zamagurie je zo všetkých turistických regiónov Slovenska najmenší. Vyniká neobyčajnými prírodnými krásami, bralnatými hrebeňmi, bohatou faunou a flórou, zachovalou ľudovou architektúrou, historickými a kultúrnymi pamiatkami, liečivými prameňmi a kúpeľmi, folklórom a tradičnými goralskými jedlami. Najpríťažlivejšou časťou Zamaguria sú Pieniny. Najväčšou atrakciou je splav na tradičných goralských drevených pltiach a čoraz populárnejší rafting v dĺžke 11 km po rieke Dunajec s výhľadom na nádherné vápencové bralá, skalné útesy a tiesňavy, výstup na Tri koruny či Sokolicu, ale aj Spišská Magura a Ľubovnianska vrchovina. Administratívnym mestom Zamaguria je Spišská Stará Ves. Severne od mesta Stará Ľubovňa sa nachádza obec Litmanová (zjavenie Panny Márie).Pri návšteve Zamaguria nemožno vynechať návštevu kartuziánskeho kláštora zo 14. storočia.

Kláštor preslávil najmä mních Cyprián pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára, ktorý je vystavený v rámci expozície Národného múzea. V časti obce Červený Kláštor – kúpele sa nachádza liečivý minerálny prameň – Smerdžonka. Na južnom úpätí Spišskej Magury sú kúpele Ružbachy s vyhasnutým kráterom z ktorého vyviera voda. Najzachovalejšou goralskou obcou v Zamagurí je Osturňa, ktorá bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa nachádzajú aj 3 prírodné jazierka a ponúka Vám čarokrásny pohľad na Spišskú Maguru a Belianske Tatry. Za návštevu stojí i prírodná rezervácia modrozeleného Jezerského jazera. Z chránených prírodných území Zamaguria treba spomenúť: Haligovské skaly s jaskyňou Aksamitka (verejnosti neprístupná), Kamiensku tisinu, Jarabinský prielom, Tri koruny, Pieniny. Zamagurie ako aj samotný Pieninský národný park ponúka veľa možnosti pešej turistiky, cykloturistiky a aktívneho trávenia voľného času. Na svoje si tu prídu aj milovníci poľovníctva a rybolovu, v zime tu sú dobre podmienky na lyžovanie a bežkovanie.