Jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Neskorší majitelia Horváth-Stansithovci pochádzajúci z významnej chorvátskej šľachtickej rodiny si gotický hrad postupne prebudovali na renesančný kaštieľ.

V roku 1588 zriadil Gregor Horváth-Stansith v rodinnom sídle významnú humanistickú školu a v rokoch 1618 až 1628 pokračoval v prestavbe kaštieľa, ktorý v tom čase získal dnešnú podobu. Pôvodne trojkrídlovú stavbu doplnili po požiari v roku 1708 o štvrté krídlo, čím sa vytvoril typický štvorcový pôdorys s vnútorným nádvorím.

kastiel-strazky-3
kastiel-strazky

Kaštieľ po rekonštrukcii slúži Slovenskej národnej galérii, ktorá tu prezentuje viaceré expozície – a v záujme vytvorenia štýlovo ucelených interiérov dopĺňajú pôvodnú pozostalosť kaštieľa ukážky historického porcelánu, skla, kobercov, hodín a cenné kusy historického nábytku.V priestoroch kaštieľa je prezentovaná aj kolekcia portrétov zo 17. – 19. storočia, ktorej prevažnú časť tvoria obrazy z rodovej galérie Ladislava Mednyánszkeho.

kastiel-strazky-2

V kaštieli sa realizovala rekonštrukcia aj revitalizácia anglického parku z 19. storočia, kde je v súčasnosti nainštalovaná expozícia plastiky. Kaštieľ spolu s gotickým opevneným, Kostolom sv. Anny a renesančnou zvonicou v   historickom centre obce tvoria národnú kultúrnu pamiatku.

Prístup: kaštieľ sa nachádza v obci Spišská Belá

Otváracie hodiny

  • 16.september-14.jún: St-Ne 10.00 – 17.00
  • 15.jún-15.september: Ut-Ne 10.00 – 18.00 (posledný vstup o 17.00 hod)

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.
V roku 2014 voľný – bezplatný vstup!