Kúpele Szczawnica

Názov mesta “Szczawnica” pochádza z ľudového názvu minerálnych vôd nasýtených kysličníkom uhličitým. Ich štipľavá chuť sa spája so šťaveľom (poľ. szczaw). Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1413. Ako ozdravovňa je známa vyše 200 rokov. Szczawnica je 7,6 tisícovým pohraničným liečeným mestom susediacim so Slovenskom, ktorého 2/3 územia tvoria prekrásne lesy. Leží pod vrchom Bryjarka v bezprostrednom susedstve Pieninského Národného Parku v malebnej doline Grajcarka na pravom brehu Dunajca.

Kupele-Szczawnica
Zo všetkých strán sa dvíhajú horské úbočia pokryté ihličnanmi a smrekovcovými lesmi ktoré majú ohromný vplyv na jej klímu. Po oboch stranách horskej tiesňavy sa nachádzajú sanatóriá, rekreačné zariadenia a penzióny. Sanatóriá sa nachádzajú v parkoch v značnej vzdialenosti od hlavných ciest, čo vytvára dobré podmienky na príjemný odpočinok a regeneráciu organizmu. Vďaka špecifickej mikroklíme a zásobám minerálnych vôd sa mesto stalo liečebňou dýchacích ciest, tráviaceho ústrojenstva, močových ciest a tiež ochorení pohybového ústrojenstva.
Historické centrum kúpeľov sa nachádza v okolí námestia nazvaného menom Jozefa Dietla – profesora univerzity v Krakove, ktorý sa zaslúžil o rozvoj poľských kúpeľov. Pri námestí sa nachádza o. i. Muzeum Pieninske, kde sa nachádza stála etnograficko – historická expozícia venovaná kultúre pieninských goralov a miestnym tradíciám. V blízkosti stojí hlavná “pijalnia” (miestnosť na pitie minerálnych vôd) Magdalena, kde sú prezentované cyklické výstavy maliarstva a rezbárstva miestnych majstrov. V Jaworkach, niekoľko kilometrov od Szczawnice sa nachádza prístavisko pre umelcov “Hudobná ovčiareň”. Organizujú sa tu rockové, jazzové, bluesové a cauntry koncerty známych poľských a zahraničným interpretov. Originálny interiér a neopakovateľná klíma víta každý víkend milovníkov dobrej hudby.
Szczawnica kladie veľký dôraz na rozvoj športu, turistiky a oddychu – ako kolektívneho, tak aj individuálneho. Je dokonalou turistickou základňou schopnou jednorazovo prijať i niekoľko tisíc hosti, ktorým vie zabezpečiť nocľah v rôznom štandarde – od ubytovania v apartmánoch, v budovách sanatórií, penziónoch a hoteloch, po ubytovanie na súkromí, v chatách či stanových táboroch.
Szczawnica podobne ako väčšina osád v oblasti Malopoľska ponúka bohatý výber možností aktívneho využitia voľného času. Hory pokryté lesmi s bohatou faunou a flórou priťahujú milovníkov pešej turistiky. Mnohé turistické trasy vedú na najvyššie štíty Pienin a Gorców a do prírodných rezervácií. Trasy sú prispôsobené fyzickým možnostiam priemerného turistu. Priamo v centre Szczawnice je možnosť využiť sedačkovú lanovku vedúcu na horu Palenica, odkiaľ sa rozprestiera výhľad na úžasnú panorámu Tatier, Pienin a celú Szczawnicu. Turistov preferujúcich rýchlejšie spôsoby spoznávania terénu poteší mnoho cyklistických a konských trás na rôznych stupňoch náročnosti s možnosťou zapožičania horských bicyklov či koní. Milovníci vodných športov si môžu vyskúšať svoje schopnosti po zapožičaní kajaku a skúsiť pokoriť slalomovú dráhu vedúcu pozdĺž trasy splavu Dunajca.
Na Dunajci sa nachádza areál vodných športov, na vyhliadkovú horu Pálenica (719 m) vedie sedačková lanovka, je tu postavená nová toboganová dráha, v zime sú v prevádzke lyžiarske vleky s umelo zasnežovanými zjazdovkami. Je križovatkou turistických chodníkov a cyklistických trás, najnavštevovanejší je hraničný priechod cez prielom Dunajca  zo Szczawnice Niźnej do obce Lesnica.