Gotický hrad z prelomu 14. a 15. storočia

Hrad Kežmarok

Hrad patrí k typu tzv. mestských hradov, pochádza zo 14.-15. storočia. Pôvodne mal dvojité hradby s vodnou priekopou, dodnes sa zachovalo vnútorné opevnenie so systémom bášt, vstupná veža, severné krídlo a západné vnútorné krídlo. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1463. Bol postavený priamo na území mesta Kežmarku preto, aby ho bránil pred prípadnými nepriateľmi.
Posledným vlastníkom hradu bol Ferdinand Rueber, od ktorého si mesto r.1702 hrad zakúpilo do svojho vlastníctva.

V r. 1962-1985 sa uskutočnila generálna oprava hradu a v súčasnosti slúži celý hradný areál (okrem pivníc) pre expozície miestneho múzea, ktoré dokumentujú vývoj mesta od jeho vzniku až po tridsiate roky 20. stor.Historické jadro Kežmarku bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Nachádzajú sa tu 2 národné kultúrne pamiatky-lýceum (s jednou z najväčších historických školských knižníc v strednej Európe) a Evanjelický drevený artikulárny kostol z 18. storočia, ktorý je od roku 2008 zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Otváracie hodiny

 • Máj – September: pondelok – nedeľa od 9:00 do 16:00 vstupy sú každú celú hodinuokrem 12:00
 • Október – Apríl: pondelok – piatok od 9:00 do 16:00
 • sobota, nedeľa a štátne sviatky zatvorené

Vstupné expozície hradu

 • Dospelí 3,00 €
 • Dôchodcovia 2,00 €
 • Deti 1,00 € (od 6 do 15 rokov)
 • Študenti 1,50 €
 • Foto 1,00 €
 • Video 2,00 €
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stále expozície hradu

Cechy a remeslá
V Kežmarku existovalo 36 samostatných cechov (uzavretých remeselných spoločenstiev), v expozícii nájdete používané pracovné náradia, vývesné štíty jednotlivých cechov a mnoho iných.

Radničná miestnosť
Miestnosť obsahuje časti zariadenia z niekdajšej kežmarskej radnice a symbolov privilégií mesta Kežmarok. Panoráma expozície.

Expozícia zbraní
Vystavené máme strelné zbrane – kuše, hákovnice i pištole, ale aj rôzne druhy chladných zbraní – meče, dýky, spolu s brneniami.

Strelecký spolok
Expozícia streleckého “bratstva” v Kežmarku, ktoré vzniklo v roku 1510.

Rodina Thokoly – Panoráma expozície

Lekáreň
Expozícia venovaná spolku spišských lekárov a lekárnikov, zariadenie a vybavenie lekárne, ktorá pôvodne pochádza zo susednej obce Ľubica z 19. – 20. storočia. Panoráma expozície.

Život a dielo DR. Alexandra
Dr. Vojtech Alexander (1857 – 1916), ktorý si ako prvý lekár na Slovensku zaobstaral rontgenovy prístroj a vo významnej miere prispel k výskumu vynálezu “X” lúčov.

 

Hladomorňa, vyhliadková veža
Pripomína nešťastný osud bohatej hradnej panej Beaty Laskej, ktorú dal jej manžel Albert Lasky uväzniť. Vyhliadková veža poskytuje nádherný výhľad na mesto a Vysoké Tatry. Panoráma mesta z veže.

Kežmarok v 19. a začiatkom 20. storočia
Expozícia dokumentuje politický rozvoj počas revolučných rokov 1848 – 1849; hospodársky rozvoj mesta – prvé priemyselné podniky v meste; kultúru, spoločenský život a školstvo; históriu vývoja židovskej časti populácie mesta.

Galéria
Historické portréty z tvorby spišských maliarov, zo zbierok múzea.

Hradná kaplnka
Baroková hradná kaplnka, ktorú postavili pre Máriu Gyulaffy v rokoch 1657 – 1658. Umrela ako 22-ročná, bola pochovaná v hrobke hradnej kaplnky. Traduje sa, že z hrobky viedol únikový tunel do kaštieľa v Strážkach. Panoráma kaplnky.

Kežmarok a Vysoké Tatry
Expozícia je venovaná vzťahom Kežmarčanov k Tatrám, začiatky horskej turistiky, ale i osídlenie regiónu pod Tatrami.

Expozícia historických vozidiel

V novootvorenej expozícii historických vozidiel a hasičskej techniky môžete vidieť unikátne autá a motorky, zapožičané od členov Veteran Car klubu z Popradu a zo zbierky Múzea v Kežmarku.

V expozícii sa nachádzajú napríklad Praga Alpha Phaeton, v ktorej Tomáš Baťa cestoval po okolí mesta Poprad, keď hľadal miesto pre svoju novú ‘fabriku’, vybudovanú vo Svite. Unikátne hasičské auto Škoda 154 (1929), jediné svojho druhu v Európe, Škoda Popular (1937 – 1938), Škoda Rapid (1938 – 1947) a mnohé iné.

Otváracie hodiny

 • otvorené denne od 8:00 do 15:00
 • prestávka na obed od 12:00 do 13:00

Vstupné expozície historických vozidiel

 • Dospelí 2,00 €
 • Deti, študenti, dôchodcovia 1,00 €
 • Foto 1,00 €
 • Video 2,00 €
Expozicia-vozidiel-v-Kezmarku