Hrad Niedzica

Hrad Niedzica

Stredoveký hrad Niedzica sa nachádza na pravom brehu nádrže Czorsztyńskie v obci Niedzica-Zamek, na poľskom Spiši. Hrad sa volá aj Dunajec, (slovensky Nedeca) pretože je postavený na konci strmého ostrohu (556 m.n.m.) donedávna vyčnievajúceho vysoko (až 75m) nad korytom rieky Dunajec. Až napustenie priehradnej nádrže v 80-tých rokoch výrazne zmenilo konfiguráciu terénu.

Z orlieho hniezda sa stal romantický vodný hrad, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám v južnom Poľsku . Zámok je zachovaný v takmer v celom rozsahu. Sprístupnené sú komnaty horného a stredného hradu. Horný hrad si zachoval svoje historické zariadenie a povahu. V strednom hrade sa nachádzajú expozície spojené s jeho dejinami a vybavením šľachtického sídla. Najvyššie položená, a tiež najstaršia časť s vysokou hranolovou vežou bola postavená z vápenca. Pozostáva okrem veže, kaplnky aj s malej obytnej časti, je tu aj malé nádvorie so studňou, hlbokou 90 metrov.

Hrad Niedzica, nazývaný aj Dunajec, bol centrom dunajeckého panstva. Horný hrad postavil v prvej štvrtine 14. st. Kakaš Berzeviči. Od r. 1325 bol v rukách jeho synov Jána a Rikolfa, od r. 1330 v rukách Drugetovcov, v 15 st. Schwarzovcov – Berzeviciovcov, neskôr Zápoľských (od r.1470), Laských (od r. 1528) a nakoniec od r. 1589 Horvátovcov – Paločayovcov. V rokoch 1683 – 1731 sa ocitol v zálohu Joanellicha de Toluano, neskôr sa vrátil Paločayovcom a napokon od r. 1943 ho vlastnili jeho posledný majitelia Salamonovci.
Na začiatku 16. st. bol postavený stredný hrad a v roku 1601 dolný hrad s obrannými múrmi. Už v 14.st. existovala na hrade gotická kaplnka, ktorá neskôr podľahla zničeniu. Na jej mieste na podlaží bašty dolného hradu zriadili novú kaplnku sv. Andreja.
Hrad Niedzica Počas stáročí bol hrad pevnosťou i sídlom uhorských rodov. Iba počas krátkeho obdobia sa dostal do rúk poľskej rodiny Laských. V r. 1858 hrad prechádza do rúk Salamonovcov, ktorí uskutočnili renováciu hradu. Zriadili tu tiež väzenie a mučiareň. V r. 1920 sa hrad ocitol na území Poľska, hoci naďalej zostal vo vlastníctve maďarskej rodiny.
Hrad Dunajec je jedným z najzachovalejších hradov v Európe. Postavený bol na vápencovej skale 75 metrov nad hladinou Dunajca (566 m.n.m.). v súčasnosti sa odzrkadľuje vo vodách Czorstynskej priehrady. K hradu vedie umelo nasypaný pojazd. Vchádza sa doň starou bránou, nad ktorou sa nachádza erb Horváthovcov i dátum ukončenia prestavby hradu – rok 1601. Hrad sa vyznačuje malebným položením a pekným výhľadom na dolinu Dunajca ( nad ňou sa týčia ruiny hradu Czorstyn) a v súčasnosti i na priehradu. Turistov k návšteve hradu láka tiež legenda o pokladoch Inkov, ukrytých v jazere Titicaca. Dňa 31. júla 1946 tu našli olovenú rúrku, obsahujúcu remienky so záhadnými uzlíkmi, ktoré pripomínali uzlíkové písmo Inkov (quipu). Údajne sa jednalo o testament Inkov.

Chapter Spisska and Spissky Castle at night, Slovakia

Od r. 1949 sa o hrad stará Spolok historikov umenia, ktorý tu zriadil tvorivú dielňu a spišské múzeum. Od r. 1948 sa na hrade realizujú systematické renovačné i konzervátorské práce, spojené s čiastočnou obnovou. Hrad, ktorý sa zachoval v dobrom stave, sa stal miestom nakrúcania niekoľkých filmov.

Prístup: k hradu sa dá dostať autom.

Na hrade sa možno ubytovať. Je tu kaviareň v pivnici i reštaurácia v hradnej jedálni. Pred hradom sa nachádza drevenou strieškou zabezpečený peň tzv. dubu Paločayovcov, ktotý ma obvod 6 metrov.
Neďaleko hradu sa nachádza unikátna sýpka z 19. st. Je to drevený objekt na podmurovke. Konštrukcia stien je zrubová a strecha je pokrytá šindľom. V budúcnosti tu bude umiestnená etnografická expozícia.

Otváracie hodiny:  v skupinách so sprievodcom, príručka je zahrnutá v cene vstupenky

  • január 9.00 – 16.00 hod. otvorené denne okrem pondelka a 1.1.
  • február, marec, apríl 9.00 – 16.00 hod. otvorené denne okrem pondelka
  • máj, jún, júl, august, september 9.00 – 19.00 hod. otvorené denne
  • október 9.00 – 16.00 hod otvorené denne
  • november 9.00 – 16.00 hod otvorené denne okrem pondelka a 1.11.
  • december 6.00 – 16.00 hod. otvorené denne okrem pondelka a vianočných sviatkov

Vstupné:

  • 9 zł za dospelu osobu
  • 7 zł za dieťa