Haligovce

Obec Haligovce je typická dlhá a rozľahlá zamagurská obec. Rozprestiera sa v úzkej doline Lesnianského potoka na severnej strane Spišskej Magury. Dolná časť obce sa rozprestiera na južnom úpätí Haligovských skál na sútoku Lesnianského a Lipnického potoka. Obec leží v nadmorskej výške 530m v ochrannom pásme PNP. Krasový relief s pestrou faunou a flórou Haligovské skaly sú Národnou prírodnou rezerváciou. Jaskyňa Aksamitka, ktorá sa nachádza v bradlovom útvare Haligovských skál v nadmorskej výške 750m, je Národnou prírodnou pamiatkou.

Okolité obce:Veľký Lipník , Veľká Lesná, Červený Kláštor

Prešovský kraj

  • Región: Spiš
  • Nadmorská výška: 506 m n. m.
  • Súradnice: 49°21′33″S 20°26′50″V
  • Rozloha: 11,36 km² (1 136 ha)
  • Obyvateľstvo: 670
  • Hustota: 58,98 obyv./km²
  • Prvá pís. zmienka: 1338
Obec-Haligovce

História:
Haligovce sa prvýkrát spomínajú v majetkovoprávnych listinách šľachticov z Hrhova z roku 1338. Historické dokumenty dokazujú, že zemianska rodina Gorgeyovcov z Hrhova začala osídľovať Zamagurie a tým aj našu obec zo Spiša cez horské sedlo „Javor” z Toporca, kde mala sídlo jedna vetva rodu Gorgey.

Pôvodný názov obce bol Hedvigina Poruba a rozprestierala sa vo východnej časti údolia Lipníckeho potoka, nazývaného aj Údolie sv. Antona. V jeho západnej časti sa nachádzal starobylý Červený kláštor. Obyvateľstvo obce sa v minulosti zaoberalo roľníctvom, lisovaním ľanového oleja, pálením vápna, drevorubačstvom a furmankou.

Súčasnosť
Vzhľadom na našu polohu, že kataster obce Haligovce sa nachádza v Pieninskom národnom parku a v krásnej malebnej prírode regiónu Zamaguria a severného Spiša v obci badať v súčasnej dobe značný rozvoj cestovného ruchu. Staré goralské drevenice sú veľmi žiadané a mnohé z nich už majú nových majiteľov z rôznych kútov Slovenska.

Priamo pod Haligovskými skalami  je vybudovaný areál rekreačného strediska Goralský dvor, kde sa nachádza štýlová goralská reštaurácia, 14 drevených chatiek na ubytovanie a veľký autokemping. Počas letných mesiacov v čase turistickej sezóny je v obci taktiež možnosť ubytovania v súkromí.