Veľká Franková

Obec sa nachádza v Zamagurí, pri hraniciach s Poľskom, v pohorí Spišská Magura a údolí Frankovského potoka. Je vzdialená asi 55 km severne od Popradu, v blízkosti poľských hraníc, Vysokých Tatier, Pienin a obcí Červený Kláštor, Osturňa a Ždiar.

Okolité obce: Malá Franková, Osturňa, Spišské Hanušovce

Prešovský kraj

  • Nadmorská výška: 664 m n. m.
  • Súradnice: 49°20′09″S 20°17′52″V
  • Rozloha: 10,59 km² (1 059 ha)
  • Obyvateľstvo: 351
  • Hustota: 33,14 obyv./km²
  • Prvá pís. zmienka: 1296
Obec-Velka-Frankova

História:
Veľká Franková bola založená členmi rodu Berzevici v 13 storočí. Prvé zmienky o existencii obce sa objavujú už v roku 1296. Berzeviciovci roku 1396 darovali Frankovú kartuziánskemu kláštoru. V ďalšom období bola obec začlenená k panstvu kartuziánov v Červenom Kláštore. Obyvatelia obce sa zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, pastierstvom a drevorubačstvom. V rokoch 1979-1990 bola obec zlúčená s Malou Frankovou do obce Franková. Od roku 1990 sú obe obce opäť samostatné.

Súčasnosť
Obcou prechádza červená turistická značka, ktorá spája turistickým hraničným prechodom Malú Frankovú a poľskú obec Kacwin. Červená značka vedie z hranice cez Malú Frankovú na hrebeň Spišskej Magury (vrch Magurka (1 193 m n. m.)) a pokračuje do podtatranskej obce Ždiar.Na začiatku Malej Frankovej sa z červenej značky odpája žltá značka na vrch Furmanec (1 038 m n. m.).

Na hrebeni Spišskej Magury (rázcestie Malá Poľana) chodník zostupuje do miestnej časti Ždiaru – Bachledovej doliny, kde je veľké lyžiarske stredisko prepojené sedačkovou lanovkou so strediskom v obci Jezersko. Okolie obce Veľká Franková má vhodné podmienky pre bežecké lyžovanie a upravené trate sú najmä na hrebeni Spišskej Magury, pri hornej stanici vlekov z Jezerska a Bachledovej doliny.V obci sa nachádza družstvo, ktoré svoje výrobky aj predáva (napríklad bryndza, syr a rôzne výrobky salašníckeho typu).